Rusya savaşta bombardıman uçağı kaybetti

Dün Ukrayna’nın Donbas bölgesinde harekâta katılan Rusya’ya ait TU-22 stratejik bombardıman uçağı bilinmeyen bir silahla vurularak düşürüldü.

UKRAYNA: BİZ DÜŞÜRDÜK

Ukrayna Hava Kuvvetleri Komutanı Nikolay Oleşçuk’un açıklamasına göre Rus bombardıman uçağı sabah saatlerinde askeri istihbaratın yönettiği operasyonla pusuya düşürülerek vuruldu. Uçağının yanı sıra Rus tarafından ateşlenen 24 füze de havada etkisiz hale getirildi. Rus tarafı stratejik uçağın Ukrayna tarafından vurulduğunu kabul etmeyerek teknik arıza sonucu havada kırım geçirdiğini açıkladı. Rusya Savunma Bakanlığı uçağın cepheden 300 km uzakta düştüğünü ve 4 pilottan üçünün sağ kurtulduğunu, birinin ise hayatını kaybettiğini duyurdu. Rusya’nın dün kaybettiği TU-22 stratejik bombardıman uçağı altın değerinde. Sovyetler Birliği döneminde üretilen bu uçaklardan günümüzde Rusya’nın elinde sadece 30 adet bulunuyor. TU-22 stratejik bombardıman uçağı Rusya’nın nükleer caydırıcılık gücünün hava unsurunu oluşturuyor.

CIA DİREKTÖRÜ UYARDI: UKRAYNA YARDIMSIZ DAYANAMAZ

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü William Burns, ülkesinin daha fazla askeri destek göndermemesi durumunda Ukrayna’nın yıl sonuna kadar “Rusya’ya karşı savaşı kaybedebileceği” uyarısını yaptı. Teksas eyaletindeki George W. Bush Merkezi’nde düzenlenen “2024 Liderlik Forumu”nda konuşan Burns, ABD’nin daha fazla askeri yardım sağlamaması halinde Ukrayna’nın 2024’ün sonuna kadar savaş alanında kaybetme riskinin oldukça yüksek olduğunu ya da şartların Rusya lideri Vladimir Putin’in politik beklentilerini dikte edebileceği bir noktaya geleceğini söyledi. Bununla birlikte ABD Kongresi’nin bugün, aylardır askıda olan Ukrayna’ya 60 milyar dolarlık askeri yardım paketi teklifini oylaması bekleniyor.

Öte yandan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO ülkelerinin, kısa süre içinde Ukrayna’ya hava savunma sistemleri sağlama kararı aldığını duyurdu. Bunlar arasında Patriot sistemlerinin de olduğu bilgisini veren Stoltenberg, daha fazla detay paylaşmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x