Oy pusulalarını yaktılar: 7 AKP’li tutuklandı

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesinde seçimlerin yenilenmesine karar verdi. YSK, 31 Mart’ta yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nin ardından siyasi partilerin il ve ilçe seçim kurullarına yaptığı başvuruları inceledi. Bir il, 20 ilçe ve 3 belde için yapılan, “oyların yeniden sayılması”, “seçimin iptali” ve “seçimin yenilenmesi” başvurularını değerlendiren YSK, Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesinde DEM Parti’nin “ilçe belediye seçimlerinin iptaline yönelik verilen kararın kaldırılması” yönündeki talebini reddetti.

Bu kapsamda, YSK’nin 28 Mart’ta Resmi Gazete’de yayımlanan kararı çerçevesinde, yenileme seçimleri 2 Haziran Pazar günü yapılacak. Öte yandan MA’da yer alan habere göre, DEM Parti’nin kazandığı Hilvan’da, 31 Mart seçimlerinde oy pusulalarını yakan 7 kişi tutuklandı. Seçimlerin ardından 2 Nisan’da gözaltına alınan AKP’nin mevcut başkanı ve adayı Aslan Ali Bayık’ın akrabalarının da aralarında olduğu 13 kişi, dün gece adliyeye sevk edildi.

7 kişi tutuklanırken, 6 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Tutuklananlar arasından AKP’li Bayık’ın yeğeni ve birinci sıra belediye meclis üyesi adayı Sabri İzol ile yeğenleri Necip Bayık, Bedir Bayık ve Mahmut Bayık da bulunuyor.

Tutuklananlar Siverek 2 Nolu Kapalı Cezaevi’ne gönderildi. Dosyada gizlilik kararı olduğu belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x